Programok a gyermekedért
Van a barátaim között programozó, és megmondom őszintén, egy időben én is elgondolkoztam ezen a hivatáson. Pedig alapvetően teljesen más az érdeklődési köröm – mondjuk nemcsak humán, hanem reál tárgyakból is egészen jó voltam, de sokkal jobban szeretem a kreatív és/vagy közösségekhez kötődő munkaköröket. Viszont azért nem mehetünk el amellett sem, hogy az IT szektorban még a válság ellenére is kifejezetten jó bérekkel találkozhatunk. Éppen ezért volt bennem a dilemma: adjam fel azt, ami a szívügyem, és amiért olyan sok évet tanultam, dobjam sutba a diplomáimat, és álljak be fejlesztőnek? Mi értelme az egésznek, hiszen annak a tudatával vágtam vele, hogy az én területeimen nem lehet milliomos az ember… Nem akartam azt, hogy a pénz iránti vágy – ami azért valljuk be, a biztonságot is jelenti valahol, és több lehetőséget – elhomályosítsa az elhivatottságom. Nem is sikerült neki, kósza gondolat maradt csupán. Főleg, hogy látom, mennyi stresszel jár az IT világa a legtöbb helyen – persze ez pozíciótól is függ, na meg a cég felépítésétől, projekt típusától, satöbbi… De még kevesebb pénzért is jóval nagyobb örömmel jár az, amit jelenleg csinálhatok. Na és persze ez is ott van: az IT teljes embert kíván, én pedig szabadúszóként több különböző területen is tevékenykedhetek. Összességében tehát nem bánom a döntésem, amikor pedig egy-egy feladatnál programozókkal kell együtt dolgoznom, mindig örülök, hogy én nem az ő oldalukról vagyok éppen a projektben, hanem a (számomra) kreatívabb részért felelek én. Egyébként nagyon izgalmasnak tartom a programozást, és szerintem fantasztikus az, ahogyan fejlődik ez az egész, részben a mesterséges intelligenciának köszönhetően. Már napjainkban is megannyi fejlesztés van, ami egy-egy iparágban nagy változásokat hozott, és azt hiszem, ez a közeljövőben csak fokozódik majd. Merjünk nyitottak lenni az újra!
Hasonlóan bizakodó vagyok a gyermekek fejlesztésével foglalkozó területekkel kapcsolatban is, ma már nem tabutéma az autizmus, az ADHD vagy a korai fejlesztés szükségessége, és egyre több kiváló szakembert találhatunk kis hazánkban is – például a Mosolykulcs Képességfejlesztő Központnál is, ahol megannyi alterület egyesül egy olyan szakértői csapat alkotta központban, ahol egészen néhány hónapos kortól fogadják gyermekeinket. A szociális kommunikáció fejlesztése is egy olyan téma, amiről napjainkban már több szó esik, és az alapvető beilleszkedési nehézségekkel kapcsolatban szakértő segítséghez fordulhatunk. A diszlexia, diszgráfia kihívásait szintén nem kell bemutatnunk sok szülőnek, vagy gyermekekkel foglalkozó szakembernek, a Mosolykulcs Képességfejlesztő Központban pedig erre is remek fejlesztő programot alkottak meg, amit minden esetben személyre is szabnak. Ez az összes, náluk elérhető szolgáltatásra jellemző: vallják, hogy mivel nincs két teljesen ugyanolyan eset, ezért a fejlesztési folyamat is némileg eltér a különböző gyermekeknél. Ugyanakkor olyan, világszinten ismert és elismert terápiákról és fejlesztő programokról beszélhetünk a Mosolykulcsnál, amelyek nem kérdés, hogy a jelenleg elérhető leginkább naprakész tudást gyűjtik egybe. Így a lehető legjobb kezekben lesz gyermekünk, ha a Mosolykulcs csapatához fordulunk, akár a szociális kommunikáció fejlesztésével kapcsolatban.
A weboldalukat előszeretettel ajánlom minden szülőnek, nevelőnek és érdeklődőnek, mert nem csak megjelenésre kellemes. Igen összeszedett és szakmailag is helytálló online felületről beszélhetünk esetükben, ahol részletes információval látnak el bennünket a különböző szolgáltatásaikkal, valamint alapvetően a fejlesztésre javasolt állapotokkal kapcsolatosan. Ami a leginkább megragadta a figyelmemet, az az oldalon belül elérhető Blog felület volt. Itt több szakmai, mégis könnyen olvasható cikket találhatunk például az iskolaérettségről, vagy a finommotorikáról, kúszásról-mászásról, azaz már egészen baba-témától kiindulva segítik a tájékozódást, egészen az iskoláskorig. Gyakran lehet itt-ott nem megbízható forrásokkal találkozni, így ezek helyett mindenképpen ezt a megbízható és kellően szakmai oldalt ajánlanám tájékozódásra. A szociális kommunikáció fejlesztése is vissza-visszatér a különböző blogcikkek témái között, és többször kihangsúlyozzák például azt is, hogy az iskolaérettség egy igen összetett fogalom. Fontos, hogy figyeljük gyermekünk fejlődését, tájékozódjunk a megfelelő forrásokból, és amennyiben szükséges, kérjünk mihamarabb szakértő segítséget – de semmiképpen ne essünk pánikba, hiszen ma már nagy változásokat lehet elérni ezekkel a módszerekkel. A szakemberek mindent megtesznek annak érdekében, hogy gyermekünk személyiségének kibontakozását a lehető legkevesebb tényező nehezítse vagy lassítsa. Ugyanakkor nem kell megijedni akkor, ha segítségre van szükség. Például a gyermekpszichológushoz is megannyi különböző helyzet esetén fordulhatunk. Ha mondjuk tartós változást veszünk észre gyermekünk viselkedésében, például hirtelen jóval visszahúzódóbb lesz, vagy nehezen találja a kortársaival, esetleg a felnőttekkel a kapcsolódást (például nem együttműködőek), akkor érdemes lehet pszichológushoz fordulni. Mindez egy olyan életeseményt követően is ajánlott, amivel a család nem tud szakértő nélkül megbirkózni, de minden esetben az első találkozás dönt a továbbiakról, ahol a szülő jelenléte kulcsfontosságú.
Manapság tehát már ilyen modern környezetben, felkészült szakemberek közreműködésével segíthetjük kisbabánk, kisgyermekünk fejlesztését, a Mosolykulcs Képességfejlesztő Központ pedig több olyan fontos területét is összefogja ennek, amely kiemelten fontos lehet. Rövid összefoglalómat egyébként nem a személyes tapasztalat, hanem egy beszámoló segítette, ugyanis egy barátnőm már anyuka, és egészen addig „bolyongtak a rendszerben” kislányával, amíg rá nem találtak a Mosolykulcs Képességfejlesztő Központra. Onnantól viszont csak jó dolgokról számolt be, nagyon profi segítőhöz kerültek, a kislány is mindig várta az alkalmakat, akkor is, ha nem mindig haladt ugyanolyan tempóban – a fejlődés mégis végig volt követhető a hónapok során. Ma már a terápia végéhez közelednek, és ég és föld a különbség a korábbi és a jelenlegi állapotban, aminek természetesen barátnőm, a kislány és a segítő is nagyon örül. És persze én is. Ezért is gondoltam, hogy érdemes lehet itt a blogon bemutatni a Mosolykulcsot – ha akár csak egy családnak tudtam segíteni ezzel az információval, már megérte. A mosolykulcs.hu oldalt pedig tényleg nem érdemes kihagyni – magam is a weboldalon vettem észre, hogy szerveznek például nyári táborokat is, ahol játékos formában, „napközi jelleggel” fejlesztik a gyerekeket, miközben ez egy kortársakkal – ráadásul „sorstársakkal” – való közös élményt is jelent egyben.
Próbálj tehát nem kétségbeesni, ha gyermeked nem fejlődik abban a tempóban, ahogy az a nagykönyvben meg van írva – fordulj inkább tanácsért és szakértő segítségért a Mosolykulcs csapatához.